O Našem Braníku

Vznik Našeho Braníka

Občanské sdružení Náš Braník vzniklo v roce 2010, kdy se radnice Prahy 4 rozhodla zlikvidovat místní školu. Dlouhodobě do školy neinvestovala a pak se rozhodla ji „optimalizovat“. Pod tlakem veřejnosti a místních sdružení nakonec musela radnice od svého plánu ustoupit. Jenže to byl jenom začátek.

O kauze informovala například iDNES

Komunitní akce nestačí?

Lidé v Braníku si uvědomili, že za to, aby jejich děti mohly i ve velkém městě chodit bezpečně pěšky do školy a stavit se v místní pekárně pro koblihu, je třeba bojovat. Nestačí děti učit zdravit paní pošťačku, hrát s nimi divadlo nebo pořádat masopustní průvod – je třeba být stále ve střehu.

Obytný soubor Braník

V roce 2011 se na úřední desce pražského magistrátu objevilo oznámení stavebního záměru, v jehož rámci měl na okraji starého Braníka, tedy čtvrti s dvou – až čtyřpatrovými domy a vilovou zástavbou na kopci, vyrůst takzvaný Obytný soubor Braník. Boj proti obytnému souboru nebyl lehký a trval téměř pět let. Díky lidem, kteří věnovali nemálo času i financí a také díky občanské aktivitě obyvatel Braníka k předimenzované stavbě nakonec nedošlo.

Informace ke kauze najdete tady

Festival Braník Sobě a další akce

V roce 2012 se konal první Festival Braník Sobě, jehož je Náš Braník spoluzakladatelem. Hned napoprvé prošly Braníkem tisíce lidí a my sami jsme byli překvapeni obrovským ohlasem, který festival vzbudil. Časem se festival osamostatnil a v současné době jeho organizaci teď zajišťuje spolek Braník Sobě spolu s dalšími nadšenci a dobrovolníky.

Menšími ale pravidelnými akcemi se pak staly masopust nebo prosincový tradiční Adventní trh a divadlo.

Hlídací pes Náš Braník?

Občanské sdružení Náš Braník se transformovalo na spolek a postupně se z pořadatele komunitních akcí změnilo na hlídacího psa, který monitoroval veškeré podloudné aktivity radnice P 4 a pomáhal lidem bojovat za jejich práva.

V posledních letech byl klid. Náš Braník zase začal „jenom“ pořádat komunitní akce a informovat o zatoulaných kočičkách. Snad to vydrží dlouho.

Členové spolku Náš Braník

Michaela Svobodová, předsedkyně

Petra Handlová, šéfredaktor

Adéla Gjuričová

Děkujeme dalším braničákům

Spolek tvoří nejen jeho základní členové, ale také všichni kolem, kteří pomáhají, když je potřeba se zorientovat v stavebních předpisech, pročíst úřední desku, půjčit prostor k setkání s developerem nebo pomoci při organizaci některé z branických akcí.

Zvláštní poděkování patří:

Luděk Listík, Honza Slanina, David Borecký, Luboš Wurm, Iva Kotvová, Alex Bergmanová, Mira Košťálková, Evča Janoušová, Alžběta Labounková, Petr Falatka, Karel Vrána, František Drábek.

A mnohým dalším, kteří se nám sem ani nevejdou.Facebook